Spis treści:
- Odkurzacz nie działa — co mogło się stać?
- Zatkany filtr lub worek
- Problemy z zasilaniem
- Uszkodzone lub zablokowane węże
- Zablokowana szczotka obrotowa
- Usterki związane z silnikiem
Odkurzacze to urządzenia pierwszej potrzeby w każdym domu, które umożliwiają utrzymywanie porządku i czystości na co dzień. Trudno wyobrazić sobie bez nich sprzątanie, jednak jak każde, nawet najbardziej sprawne narzędzia, również one mogą ulegać mniejszym i większym awariom. Właściwe zdiagnozowanie problemu pozwoli w krótkim czasie odpowiednio zareagować i podjąć decyzję o naprawienie usterki. Dlaczego odkurzacz nie działa? Zobacz, jakie mogą być najczęstsze przyczyny i poznaj sposoby na to, aby w miarę możliwości sobie z nimi poradzić.
Odkurzacz nie działa — co mogło się stać?
Nadchodzi koniec tygodnia, zbliża się moment generalnych porządków w całym mieszkaniu i okazuje się, że jest problem z odkurzaczem. Brzmi jak koszmar? Nie załamuj rąk — spieszymy z podpowiedziami, które pomogą Ci uporać się z niedziałającym odkurzaczem. Co może być przyczyną awarii?
1. Zatkany filtr lub worek
Odkurzacz nie działa na pełnej mocy i masz wrażenie, że niebezpiecznie się przegrzewa? Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest zatkany filtr albo przepełniony worek na kurz. Regularna weryfikacja i czyszczenie filtrów, a także wymiana worków na kurz pozwalają długo cieszyć się dobrym stanem technicznym odkurzacza. Jeśli filtr jest wielokrotnego użytku, należy go dokładnie umyć, a następnie wysuszyć przed ponownym użyciem.
2. Problemy z zasilaniem
Twój odkurzacz w ogóle się nie uruchamia? A może zdarza mu się zaciąć, kiedy go używasz? Sprawdź, czy na pewno jest prawidłowo podłączony do źródła zasilania. Zobacz, czy wtyczka nie uległa uszkodzeniu, a kabel zasilający nie ma przypadkiem przerwanych przewodów. Warto również spróbować podłączyć odkurzacz do innego gniazdka w mieszkaniu — używane aktualnie może być wadliwe.
3. Uszkodzone lub zablokowane węże
Masz wrażenie, że odkurzacz słabo ciągnie i wydaje głośniejsze dźwięki niż w normalnym trybie użytkowania? Powodem ograniczonego przepływu powietrza mogą być zablokowane w wężu większe kawałki papierków, klocki czy inne drobne elementy zabawek. Usuń wszystkie niepożądane przedmioty ze środka węża i sprawdź dokładnie, czy nie został w żadnym miejscu uszkodzony. Zwróć uwagę na niewielkie dziury i pęknięcia.
4. Zablokowana szczotka obrotowa
Odkurzając dywany czy wykładziny wydaje Ci się, że ciągle coś na nich jeszcze zostaje — okruszki albo drobny kurz? Wyłącz odkurzacz i odłącz wtyczkę od zasilania, a następnie dokładnie obejrzyj szczotkę obrotową — czy nie wplątały się w nią włosy, nitki z ubrań, fragmenty artykułów papierniczych, na przykład skrawki karteczek samoprzylepnych? Jeśli cokolwiek z wymienionych rzeczy nawinęło się na szczotkę, z tego właśnie mogą wynikać trudności z dokładnym zbieraniem zanieczyszczeń. Pamiętaj, żeby po każdym większym odkurzaniu sprawdzać stan szczotki i precyzyjnie ją czyścić.
5. Usterki związane z silnikiem
Twój odkurzacz w trakcie pracy wielokrotnie sam się wyłącza? W trakcie odkurzania wyczuwasz zapach spalenizny, pojawiły się nawet iskry? Niestety awaria może być poważniejsza i dotyczyć zaawansowanych problemów z silnikiem odkurzacza. W takim wypadku konieczny będzie kontakt z autoryzowanym serwisem odkurzaczy, który przekaże zlecenie do specjalisty. Być może okaże się, że trzeba będzie wymienić którąś z części odkurzacza — wiele serwisów ma w swojej ofercie akcesoria zamienne do sprzętu różnych znanych marek, na przykład odkurzaczy Philips.
Podsumowanie
Regularne przeglądy, weryfikacja sprawności odkurzacza i jego konserwacja są znaczące dla jego efektywnego użytkowania. Rozpoznanie usterki już na wczesnym etapie pozwoli wykluczyć większe naprawy, które będą generować wyższe koszty. Pamiętaj, że w przypadku poważniejszych uszkodzeń poszczególnych części odkurzacza czy na przykład awarii silnika, warto jak najszybciej skorzystać z pomocy profesjonalistów i zgłosić sprzęt do serwisu. Dzięki szybciej reakcji i podjęciu odpowiednich kroków, żeby zadbać o dobry stan techniczny odkurzacza, będzie można korzystać z niego jeszcze przez wiele lat.