Awaria sprzętu domowego to niemiła niespodzianka, która potrafi każdemu zepsuć humor. Zwłaszcza jeśli chodzi o tak często używane urządzenia AGD, jak np. pralka. Zanim dojdzie do całkowitej usterki, najpierw pojawiają się niepokojące objawy. Jednym z częstszych symptomów awarii pralki, jest jej zatrzymywanie się podczas prania. Dowiedz się, co może być powodem takiej sytuacji.
Pralka zatrzymuje się podczas prania – jak to wygląda?
Nowoczesne sprzęty AGD sprawiają, że sprzątanie, pranie czy gotowanie jest znacznie ułatwione. Na co dzień wystarczy umieścić odzież, załączyć odpowiedni program i dodać chemię piorącą. Jednak nagle zauważasz, że pralka nie skończyła cyklu i przestała działać. W efekcie Ty zostajesz z niedopranymi rzeczami i problemem niesprawnego sprzętu. Zanim jednak zaczniesz przeglądać nowe modele urządzeń, warto wcześniej sprawdzić, czy możliwe jest usunięcie usterki, np. poprzez wymianę części.
Dlaczego pralka zatrzymuje się podczas prania?
Twoja pralka zatrzymuje się podczas prania, a Ty zastanawiasz się, jaki może być tego powód? Oto kilka najczęstszych przyczyn tej usterki.
- Niedomknięte drzwi urządzenia
Jeśli Twoja pralka zatrzymała się podczas prania, najpierw sprawdź drzwiczki. Może się okazać, że są one niedomknięte i dlatego urządzenie przestało pracować. Spróbuj wznowić cykl po poprawnym zamknięciu drzwi. Jeśli są one uszkodzone, lub wypaczyła się uszczelka, należy jak najszybciej wymienić te elementy, aby pralka znowu działała.
- Zniszczone węże
Nowoczesne urządzenia AGD mają wiele zabezpieczeń, więc jeśli na akcesoriach pralki pojawią się uszkodzenia, pranie zostanie automatycznie zatrzymane. Sprawdź zatem, czy są one poprawnie podłączone do sprzętu i czy nie mają pęknięć, czy dziur.
- Awaria programatora
Zepsuty programator to poważna usterka pralki, która uniemożliwia korzystanie z urządzenia. Możesz spróbować zresetować go poprzez odłączenie sprzętu z prądu i ponowne podłączenie. Jeśli pralka nadal zatrzymuje się podczas prania, wina może leżeć w zepsutym programatorze, który trzeba wymienić na nowy.
- Bęben
Każda pralka ma określoną ładowność, jeśli jednak nie przestrzegasz zaleceń producenta, to wtedy może dojść do zerwania się bębna. W konsekwencji urządzenie przestanie działać. Czasem jednak przyczyna zatrzymywania się pracy pralki może być prozaiczna. Sprawdź, czy, któreś z ubrań nie zaczepiło się i nie blokuje obrotu bębna. Jeśli zauważyłeś i usunąłeś taką przeszkodę, to pralka powinna znowu działać. Natomiast jeśli doszło do uszkodzenia części, konieczna będzie wymiana.
- Zepsuty elektrozawór
Dzięki elektrozaworowi urządzenie pobiera wodę niezbędną do wykonania pełnego cyklu. Jeśli jednak ta część się zepsuje, a dokładniej nie otworzą się zapadki w niej, to pralka przerwie pracę.
- Usterka modułu elektronicznego
Kolejnym powodem, dlaczego pralka zatrzymuje się podczas prania, może być uszkodzenie modułu elektronicznego. W tej sytuacji nie obejdzie się bez pomocy fachowca i wymianie niesprawnej części.
To kilka najczęściej pojawiających się przyczyn, które wpływają na zatrzymanie się pracy pralki. Na szczęście, zamiast kupować nowego sprzętu, możesz wymienić niesprawne części na nowe. Warto jednak wybrać oryginalne elementy, gdyż posłużą one na dłużej.
Jak zadbać o dłuższą trwałość pralki?
Jeśli nie chcesz w przyszłości borykać się z problemem niesprawnej pralki, przestrzegaj instrukcji producenta. Unikaj przeładowania bębna i usuń z odzieży elementy, które mogą go uszkodzić, np. monety w kieszeniach. Pamiętaj także o tym, aby nie trzaskać drzwiczkami do pralki. Jeśli zauważysz wypaczenie się uszczelek, wymień je jak najszybciej. Dzięki temu możesz zapobiec awariom pralki.
W naszej ofercie znajdziesz części zamienne do pralki Samsung oraz części zamienne do pralek Gorenje.