Tysiące akcesoriów i części zamiennych do Twojego sprzętu AGD

sklep@agd-czesci.com.pl  tel: 12 307 33 77
Pralka cieknie od spodu. Co zrobić, gdy z pralki leje się woda?
Pralka cieknie od spodu. Co zrobić, gdy z pralki leje się woda?

Właśnie byłeś w trakcie prania, kiedy nagle zauważyłeś, że Twoja pralka cieknie od spodu? Przede wszystkim - zachowaj spokój i nie panikuj. Takie sytuacje niestety czasem się zdarzają. Ważne natomiast, aby odkryć przyczynę tego, dlaczego pralka cieknie od spodu oraz rozwiązać ten problem. Sprawdź, co może być powodem takiej usterki.

Cieknie z pralki? Znajdź nieszczelności i je wyeliminuj!

Pralka jest urządzeniem, które podczas swojej pracy wykorzystuje dość spore ilości wody. Dlatego właśnie absolutną podstawą w tym przypadku jest doskonała szczelność. Intensywna eksploatacja może doprowadzić natomiast, że pewne części sprzętu się zużyją. Wówczas dochodzi do rozszczelnienia, a to z kolei powoduje, że pralka cieknie od dołu. Jeżeli jest to delikatne kapanie - możesz działać spokojnie. Gorzej, jeżeli woda zalewa Twój dom lub mieszkanie - wówczas można mówić o sytuacji kryzysowej.

Pralka cieknie od spodu? To może być pęknięty wąż odpływowy

Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego pralka cieknie od spodu, to pierwszym krokiem, jakie powinieneś wykonać jest sprawdzenie systemu odprowadzania wody. Jedną z jego najbardziej awaryjnych części jest wąż odpływowy, który narażony jest na pęknięcie - szczególnie w starszych pralkach. Takie problem jest natomiast wyjątkowo prosty do usunięcia. Wystarczy jedynie wymienić część na nową. Usterkę można szybko zlikwidować, a na dodatek nie jest to duży wydatek.

Uszkodzenie filtra pralki - to częsty powód, kiedy pralka cieknie od dołu

Sprawdziłeś system odprowadzania wody pralki, a wąż wygląda na szczelny? Przejdź do dalszej kontroli. Tym razem zerknij na filtr pralki. W tym przypadku może zdarzyć się, że będzie zapchany lub uszkodzony i dlatego pralka cieknie od spodu. Jeżeli zdiagnozujesz pierwszą z przyczyn - wystarczy go przeczyścić. W sytuacji uszkodzenia filtra pralki niezbędna jest wymiana elementu na nowy. 

Skąd bierze się taka awaria? Zagrożeniem dla filtra mogą być przypadkowo umieszczone w pralce:

  • niewielkie przedmioty, 
  • monety,
  • chusteczki higieniczne,
  • papierki po cukierkach.

Dlatego zawsze przed wrzuceniem do niej ubrań - sprawdzaj kieszenie i je opróżniaj.

Dlaczego pralka cieknie od spodu? To może być uszkodzony fartuch

Uważasz, że Twoja pralka cieknie od dołu, ponieważ wokół urządzenia zauważyłeś dość dużo wody? Niekoniecznie. Przyczyna wcale nie musi tkwić w dolnych częściach. Nieszczelność może pojawić się także wyżej, a ciecz po prostu spływa na dół.  Fartuch pralki to część, która często nazywana jest także kołnierzem. Oprócz regularnego czyszczenia tego elementu warto także zwrócić uwagę na jego stan, gdyż podczas eksploatacji może się przecierać. Uszkodzenia fartucha prowadzą natomiast do nieszczelności i przeciekania.

Nieszczelne drzwi - sprawdź, czy to przez nie cieknie woda

Wykluczyłeś wszystkie dotychczas wymienione usterki, a nadal nie znalazłeś przyczyny, dlaczego pralka cieknie od spodu? Może warto poszukać jej gdzie indziej. Dość niegroźną awarią może być np. uszkodzenie zamka drzwi pralki, przez które urządzenie będzie lekko przeciekać. Element, który należy w takiej sytuacji wymienić nie jest dużym wydatkiem. Zwykle jednak konieczna jest naprawa przez specjalistę - przez co ta cena wzrasta.

Mając odrobinę umiejętności w zakresie majsterkowania, niemal wszystkie awarie pralki, która cieknie, można wyeliminować samodzielnie. Dzięki temu urządzenie bardzo szybko wróci do pełnej sprawności. Podstawą w tym przypadku jest jedynie zaopatrzenie się w niezbędne części zamienne - dopasowane do konkretnego modelu sprzętu. Te można zakupić stacjonarnie lub online, gdzie ceny są zwykle zdecydowanie atrakcyjniejsze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium