Tysiące akcesoriów i części zamiennych do Twojego sprzętu AGD

sklep@agd-czesci.com.pl  tel: 12 307 33 77
Dlaczego lodówka nie chłodzi?
Dlaczego lodówka nie chłodzi?

Zapewne wiele osób doświadczyło, lub pewnie kiedyś doświadczy, dość nieprzyjemnego zdarzenia, kiedy otwieramy drzwi lodówki, a zamiast charakterystycznego chłodu, powita nas ciepło. Taki obrót spraw nie jest tylko uciążliwy, lecz również potencjalnie kosztowny, nie mówiąc o konieczności zrobienia nowych zakupów. Warto jednak zatrzymać się na chwilę oraz zastanowić, czy może wina nie spoczywa w prostym do naprawy aspekcie. O tym dlaczego lodówka nie chłodzi, dowiesz się w poniższym artykule!

Lodówka nie chłodzi - najczęstsze przyczyny

Zanim zdecydujemy się na zakup nowej lodówki, warto skonsultować się z profesjonalistą. Często drobne naprawy mogą przywrócić sprzęt do życia, oszczędzając nam nie tylko kosztów zakupu nowego urządzenia, ale także eliminując negatywny wpływ na środowisko. Jeśli Twoja lodówka przestała chłodzić, problem może występować w następujących częściach.

Wadliwy termostat

Pierwszym krokiem w rozwiązaniu problemu z niedziałającą lodówką jest zawsze sprawdzenie termostatu. To niewielkie urządzenie pełni kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz urządzenia. Jeśli zdarzało Ci się zbyt długo trzymać otwartą lodówkę, lub utrzymujesz w niej stale ponadprzeciętnie niską temperaturę, może skutkować to jego awarią. Jeśli posiadasz narzędzia oraz zdolności manualne, bez problemu naprawisz tę usterkę, korzystając z poradnika video. 

Czy to wina kompresora?

Kompresor lodówki odpowiada za cyrkulację chłodziwa i utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w układzie. Jeśli lodówka nie chłodzi, być może kompresor nie pracuje prawidłowo lub w ogóle się zepsuł. W tym przypadku jednak, oprócz wyboru odpowiednich części, konieczne może okazać się wezwanie specjalisty do przeglądu oraz wymiany kluczowego elementu. 

Uszkodzone uszczelki lub drzwi lodówki - cichy zabójca sprzętu 

Nie ulega wątpliwości, że stan uszczelek oraz drzwi lodówki jest często bagatelizowany i pomijany. Faktem jednak jest, że jeśli są one uszkodzone lub zużyte, ciepłe powietrze może przedostawać się do wnętrza lodówki, zakłócając przy okazji cały proces chłodzenia. Nadmiar lodu, brud czy przeterminowane produkty spożywcze mogą utrudnić cyrkulację powietrza i obciążyć układ chłodzenia. Regularne czyszczenie i konserwacja są kluczowe dla utrzymania efektywności sprzętu.

Jak wydłużyć życie lodówki?

Musisz wiedzieć, że utrzymywanie lodówki w dobrej kondycji nie tylko przyczynia się do przedłużania jej żywotności, lecz także pozytywnie wpływają na jej wydajność. Przestrzeganie dobrych nawyków nie tylko pozwoli oszczędzić energię elektryczną, lecz także zapewni optymalne warunki do przechowywania żywności. Oto kilka przydatnych rad, które pomogą Ci zadbać o sprzęt:

  • Regularne czyszczenie i odświeżanie, te proste zabiegi pomagają w utrzymaniu higienicznych warunków przechowywania żywności. Usunięcie przeterminowanych produktów i oczyszczenie półek zanieczyszczonych może poprawić cyrkulację powietrza, co z kolei wpływa na efektywność chłodzenia.
  • Ustaw odpowiednią temperaturę, pamiętając, że zbyt niska obciąża pracę sprzętu, z kolei zbyt wysoka prowadzi do psucia się żywności. Zalecane jest utrzymywanie temperatury na poziomie 3-4 stopni Celsjusza. 
  • Unikaj nadmiernego otwierania drzwi, ponieważ powoduje ono utratę zimnego powietrza, co zmusza sprzęt do intensywniejszej pracy. Zanim otworzysz drzwi lodówki, zastanów się, czego potrzebujesz, aby zminimalizować czas, w którym lodówka jest otwarta
  • Odpowiednio rozmieszczaj żywność, ponieważ zachowanie porządku ułatwi unikanie zatłoczenia, które negatywnie wpływa na przepływ powietrza. Dzięki temu zabiegowi również skrócisz czas na znajdowanie potrzebnych produktów. 

Dzięki tym prostym zasadom nie będziesz musiał głowić się, czemu lodówka nie chłodzi po dwóch latach od zakupu. Dbając o naszą lodówkę zgodnie z najlepszymi praktykami, nie tylko przedłużamy jej żywotność, ale również czynimy środowisko bardziej przyjaznym dla nas wszystkich.

Poznaj części zamienne do lodówek w sklepie AGD CZĘŚCI

W sklepie AGD części nie tylko uzyskasz pomoc w zakresie serwisów oraz części zamiennych do urządzeń AGD, lecz także odkryjesz wiele ciekawostek, zagłębiając się w treści dostępne na blogu. Daj swojemu sprzętowi drugie życie i ciesz się długotrwałym komfortem użytkowania, korzystając z oferty najwyższej jakości części dostępnych na wyciągnięcie ręki. Odkryj części zamienne do lodówek Samsung, oraz do części zamienne Philips, Beco lub Amica. Pamiętaj, że wiele usterek można naprawić niewielkim kosztem, a części znajdziesz w naszym sklepie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium