Tysiące akcesoriów i części zamiennych do Twojego sprzętu AGD

sklep@agd-czesci.com.pl  tel: 12 307 33 77
Najczęstsze awarie pralek. Dlaczego pralka się psuje?
Najczęstsze awarie pralek. Dlaczego pralka się psuje?

Twoja pralka ostatnio przestała działać tak jak dotychczas? Może się okazać, że doszło do zużycia się jednej z części AGD urządzenia. Tak często eksploatowany sprzęt również ulega usterkom. Dowiedz się, jakie są najpowszechniej występujące awarie pralek i co może być ich powodem.

Pierwsze objawy usterki w pralce – jakie mogą być?

Jak co dzień ładujesz brudne ubrania do bębna urządzenia, jednak szybko okazuje się, że coś jest nie tak. Pierwsze sygnały świadczące o awarii w maszynie mogą wyglądać następująco:

 • pralka wydaje nietypowe dźwięki podczas pracy oraz nadmiernie drga,
 • pojawiają się wycieki wodne,
 • po praniu brakuje wszystkich ubrań, mimo że były wcześniej włożone do bębna,
 • na wypranej odzieży pojawiają się uszkodzenia,
 • urządzenie nie dopiera ubrań tak jak dotychczas.

To tylko kilka najczęściej występujących objawów awarii pralki. Warto zawczasu zdiagnozować usterkę, by nie wpłynęła ona na inne części w urządzeniu.

 

Najczęstsze awarie pralek 

Eksploatacja, a także niepoprawne używanie pralki, mogą doprowadzić do awarii. Najczęściej usterkom ulegają takie części urządzenia jak:

 • silnik

Wśród sygnałów świadczących o awarii silnika można wymienić zacinanie się bębna podczas prania. Mimo poprawnej wagi ubrań załadowanych do urządzenia, pralka nie odwirowuje prania.  Warto wiedzieć, że silnik w pralce jest odpowiedzialny za napędzanie bębna, jeśli jest zepsuty, niemożliwe jest przeprowadzenie pełnego cyklu prania. Przyczyną takiej usterki mogą okazać się zużyte szczotki węglowe. Zdarza się także przepalenie się cewki tachogeneratora, co uniemożliwia uruchomienie silnika. 

 • bęben

Jeśli pojawią się w nim uszkodzenia mechaniczne, może dojść do zniszczenia pranych ubrań. Zdarza się także zablokowanie bębna poprzez metalową część, która dostała się do niego, np. guzika czy fiszbiny. Najpoważniejszym problemem jest urwanie się bębna. Przyczyną może być jego przeładowanie lub gromadzący się kamień i korozja. 

 • grzałka 

Jeśli jakość prania spadła, a nie zmieniłeś detergentu, winą może być uszkodzona grzałka w pralce. Co ciekawe, jej awaria może objawiać się nie tylko brakiem podgrzania wody, ale również jej przegrzewaniem. W efekcie dochodzi do zniszczenia delikatnych tkanin. Awaria grzałki zdarza się ze względu na jej normalne zużycie się, ale wśród jej przyczyn wymienia się także twardą wodę i brak regularnego odkamieniania.

 • amortyzatory

Nadmierne drżenie urządzenia może być spowodowane awarią amortyzatorów. Warto jak najszybciej wymienić wadliwą część, gdyż taka usterka może doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych pralki. 

 • filtr

Jednym z powodów wycieków z pralki jest zapchany filtr pompy odpływowej. Jeśli ten element jest zużyty lub niedrożny, mogą pojawić się również problemy z pozostawaniem wody w bębnie. Sygnałem jest także nadmiernie wilgotne pranie po wirowaniu. 

Dlaczego lepiej wymienić uszkodzoną część niż pralkę?

Warto wiedzieć, że wystąpienie awarii nie jest jednoznaczne z koniecznością zakupu nowej pralki. Jeśli Twoja pralka przestała działać, to zanim udasz się po nowszy model, wezwij najpierw fachowca. Niejednokrotnie okazuje się, że wystarczy wymienić uszkodzoną część, aby urządzenie było sprawne. Takie działanie jest nie tylko tańsze, ale również bardziej ekologiczne, gdyż ogranicza ilość generowanych elektrośmieci. 

Jeśli chcesz przedłużyć sprawność pralki, zadbaj o wdrożenie następujących zasad:

 • regularnie odkamieniaj urządzenie,
 • nie dopuszczaj do przeładowania bębna,
 • poprawnie ustaw urządzenie, by uniknąć nadmiernego zużywania się amortyzatorów,
 • systematycznie czyść uszczelki, bęben i filtr,
 • unikaj nadmiernego eksploatowania urządzenia, aby nie dochodziło do przegrzewania się części.

W ten sposób możesz cieszyć się sprawną pralką przez długi czas.

W naszej ofercie znajdziesz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium