Tysiące akcesoriów i części zamiennych do Twojego sprzętu AGD

sklep@agd-czesci.com.pl  tel: 12 307 33 77
Dlaczego zmywarka nie pobiera wody?
Dlaczego zmywarka nie pobiera wody?

Zmywarka to niezwykle użyteczny sprzęt, który na stałe rozgościł się w domach wielu osób. Korzystając na co dzień z tego urządzenia, ciężko wyobrazić sobie powrót do ręcznego mycia naczyń. Z tego powodu w przypadku awarii zmywarki konieczne jest szybkie i efektywne działanie, aby przywrócić jej sprawność. Co robić w momencie, gdy zmywarka nie pobiera wody i jakie mogą być tego przyczyny? Odpowiadamy.

Zmywarka nie pobiera wody — przyczyny problemu

Osoby zastanawiające się, dlaczego zmywarka nie pobiera wody, źródła problemu mogą doszukiwać się w różnych podzespołach urządzenia. Niektóre z awarii da się usunąć samodzielnie, a inne mogą wymagać pomocy fachowców. 

Do najpopularniejszych przyczyn zakłóceń pobierania wody zaliczyć można:

  • skręcenie węża dopływowego — dość błahym problemem, jednak skutecznie uniemożliwiającym właściwą pracę, jest skręcenie węża doprowadzającego wodę do urządzenia. W takiej sytuacji zmywarka nie pobiera wody z powodu zagięcia rury. Po ułożeniu jej w odpowiedniej pozycji, sprzęt powinien zacząć działać prawidłowo;
  • zanieczyszczony pływak — często kłopot pojawia się w momencie, gdy do styków przełącznika połączonego z pływakiem dostaną się zanieczyszczenia. W takim przypadku element służący do ochrony kuchni przed zalaniem nie działa prawidłowo. Poprzez wysyłanie błędnego sygnału o ryzyku przepełnienia, blokuje pobór wody;
  • awaria programatora — programator odpowiada za prawidłowe uruchamianie poszczególnych trybów zmywania. W momencie, gdy któryś z jego elementów przestanie działać lub nastąpi zwarcie, niemożliwy staje się pobór wody. Rozwiązaniem jest wymiana podzespołu na nowy, co przywróci poprawną pracę urządzenia;
  • usterka elektrozaworu — ten element znajduje się na za wężem dopływowym lub jest w niego wbudowany. Jego prawidłowe działanie przebiega dzięki impulsowi elektrycznemu, który otwiera i zamyka zawór w czasie pracy zmywarki. W przypadku uszkodzenia, blokuje on dopływ wody, co objawia się charakterystycznym buczeniem.

Wymienione sytuacje są najczęstszymi źródłami problemu, gdy zmywarka nie pobiera wody. Na szczęście, da się je bez problemu naprawić i przywrócić urządzeniu wcześniejszą funkcjonalność. Jak? Odpowiedź znajduje się w dalszej części artykułu.

Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera wody?

W momencie zdiagnozowania, że źródłem problemu jest awaria elektrozaworu, można zdecydować się na samodzielne działanie lub poprosić o pomoc eksperta. Jeśli urządzenie nadal obejmuje gwarancja, najrozsądniej będzie skontaktować się z punktem serwisowym i przedstawić swoje przypuszczenia. 

Chcąc samemu podjąć się naprawy, należy zacząć od wyjęcia elektrozaworu ze zmywarki. Po odłączeniu go od rur i węża, trzeba podłączyć element do prądu. Jeśli nie wydobywa się z niego żaden dźwięk oznacza to, że nie działa właściwie. Można spróbować oczyścić elektrozawór z kamienia i zanieczyszczeń — gdy to nie pomoże, pozostaje jedynie zakup nowej części AGD.

W przypadku zabrudzenia pływaka wystarczy go zdemontować, dokładnie oczyścić z resztek jedzenia i włożyć na miejsce. Aby uniknąć podobnych incydentów w przyszłości, warto dbać o wstępne oczyszczenie naczyń z resztek jedzenia przed ich umieszczeniem w zmywarce. 

Usterka programatora wymaga trochę pracy, a także wkładu finansowego. Tak samo jak przy awarii elektrozaworu — gdy zmywarka jest na gwarancji, najłatwiej skontaktować się z serwisem. Gdy przeprowadza się naprawę we własnym zakresie, najpierw trzeba zaopatrzyć się w niezbędne części. Po zakupieniu podzespołu programatora przeznaczonego do danego modelu zmywarki, można przystąpić do działania. Pierwszym krokiem powinno być odłączenie sprzętu od prądu. Następnie należy rozkręcić zewnętrzne drzwi urządzenia, zdjąć pokrywę i zdemontować programator. Podłączając nowy panel sterowania trzeba pamiętać o właściwym ułożeniu przewodów.

W naszej ofercie znajdziesz:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium