Tysiące akcesoriów i części zamiennych do Twojego sprzętu AGD

sklep@agd-czesci.com.pl  tel: 12 307 33 77
Cieknąca lodówka - co zrobić, gdy w lodówce zbiera się woda?
Cieknąca lodówka - co zrobić, gdy w lodówce zbiera się woda?

Lodówka to niezbędne urządzenie bez którego ciężko nam sobie wyobrazić codzienne życie. Zbierająca się woda zazwyczaj nie wróży niczego dobrego i może doprowadzić do poważnych awarii. Dlatego jeśli zauważyłeś szron, lód lub krople wody na tylnych ściankach Twojego urządzenia, nie lekceważ tego. Dlaczego w lodówce zbiera się woda i czy można rozwiązać problem samodzielnie?

Dlaczego w lodówce zbiera się woda?

Szron, lód i woda mogą pojawić się w Twojej lodówce z wielu przyczyn. Bardzo często okazuje się, że problem da się rozwiązać na własną rękę. Czasem jednak niezbędna jest interwencja specjalisty. Jakie są więc najpopularniejsze przyczyny zbierania się wody w lodówce?

  1. Zatkany odpływ lub rurka odpływowa

Jeśli nie wiedziałeś, że Twoja lodówka ma elementy takie jak odpływ i rurka odpływowa, najwyższy czas je sprawdzić. Gromadzące się w urządzeniu okruchy i resztki jedzenia mogą stopniowo zatykać odpływ, przez co pojawia się problem cieknącej lodówki.

Zauważyłeś, że w Twojej lodówce zbiera się woda? Ocenę jej stanu rozpocznij od sprawdzenia rury odpływowej. Zazwyczaj można ją znaleźć w specjalnej rynience na tylnej ściance urządzenia. Wyczyść resztki zalegające w odpływie za pomocą specjalnej szczotki, wykałaczki, czy patyczka higienicznego. Jeśli to nie pomoże, może okazać się, że odpływ został całkowicie zatkany i konieczna jest wymiana całej rury. Aby to określić, najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

  1. Nieszczelne drzwi

Nieszczelne drzwi również mogą powodować skraplanie się wody w lodówce. Wszystko to za sprawą zwiększonej temperatury wewnątrz urządzenia. Jeśli nie jesteś pewien, jak sprawdzić ten element, wsuń kartkę papieru między drzwi. Jeśli jej pozycja zmieni się, kiedy zamkniesz lodówkę, oznacza to, że prawdopodobnie powinieneś wymienić uszczelkę (w przypadku starszych modeli) lub całe drzwi (w przypadku nowszych). 

  1. Nieprawidłowe nawyki

Chociaż ten punkt może być zaskakujący, nieprawidłowe użytkowanie może znacząco przyczynić się do zbierania się wody w lodówce. Przeanalizuj, gdzie ustawione jest Twoje urządzenie. Nasłonecznione miejsce blisko ściany i kaloryfera nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ może wpływać na regulację temperatury w lodówce. Zbyt wiele ciasno poukładanych produktów i ciepłe potrawy również utrudniają chłodzenie. Przenieś urządzenie do zacienionego miejsca i upewnij się, że nie wkładasz do środka gorącego jedzenia. Problem powinien ustąpić.

  1. Awaria sprężarki lub wentylatora

Awaria wentylatora lub sprężarki powoduje, że agregat nie wyrównuje temperatury wystarczająco często. W związku z tym, urządzenie się stopniowo rozmraża i zaczyna skraplać wodę. W tym wypadku, cieknąca lodówka wymaga interwencji fachowca.

  1. Brak czynnika chłodzącego

Płyn wyciekający na zewnątrz urządzenia może oznaczać, że przestało ono chłodzić. Jest to sygnał, że czynnik chłodzący nie działa prawidłowo, co uniemożliwia utrzymanie prawidłowej temperatury wewnątrz lodówki.

Co zrobić, gdy w lodówce zbiera się woda?

Nie bagatelizuj kropli wody, szronu lub lodu zbierającego się w Twojej lodówce. Zacznij od przeanalizowania czynników, na które masz wpływ, takich jak lokalizacja i zawartość urządzenia, szczelność, czy czystość odpływu. Jeśli wszystko wydaje się być w porządku, a urządzenie dalej cieknie mimo gruntownego przeglądu, warto skontaktować się ze specjalistą, który pomoże Ci ustalić konkretną przyczynę problemu i zdecyduje, czy którąś część AGD urządzenia powinna być wymieniona.

Twoja zmywarka nabiera wodę? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium