Tysiące akcesoriów i części zamiennych do Twojego sprzętu AGD

sklep@agd-czesci.com.pl  tel: 12 307 33 77
Dlaczego zmywarka nie kończy programu?
Dlaczego zmywarka nie kończy programu?

Spis treści

Zmywarka to niezastąpione urządzenie w wielu gospodarstwach domowych, które ułatwia codzienne życie i usprawnia wykonywanie obowiązków. Czasem jednak zdarza się, że nawet profesjonalny sprzęt ulega drobnym awariom — na przykład, kiedy zmywarka nie kończy programu. Poznaj 5 przyczyn występowania tego problemu i dowiedz się więcej o tym, jak można im w prosty sposób zaradzić.

Zmywarka nie kończy programu: 5 powodów

Twoja zmywarka do tej pory działała bez zarzutu, ale od jakiegoś czasu nie kończy ustawionego cyklu zmywania? Przyczyny mogą być różne, jednak nie wszystkie oznaczają od razu, że sprzęt do niczego się już nie nadaje. Zobacz 5 możliwych powodów, dlaczego zmywarka nie kończy programu

  1. Problem z dopływem wody

Jednym z najczęstszych powodów, dla których zmywarka nie kończy cyklu mycia naczyń, jest problem z dopływem wody. Może to być związane z zatkanym filtrem wejściowym, zakręconym zaworem dopływu wody lub problemem z ciśnieniem wody w instalacji.

Sprawdź, czy zawór dopływu wody do zmywarki jest w pełni otwarty i czy ciśnienie wody jest odpowiednie. Oczyść filtr wejściowy (znajduje się zazwyczaj przy wężu doprowadzającym wodę do zmywarki), aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogły się tam nagromadzić.

  1. Uszkodzona lub zablokowana pompa

Pompa odprowadzająca wodę może być uszkodzona lub zablokowana na przykład przez resztki jedzenia i inne drobne rzeczy, co uniemożliwia jej prawidłowe działanie i zakończenie cyklu zmywania.

Zweryfikuj, czy w pompie wyporowej nie ma żadnych zanieczyszczeń. Delikatnie oczyść i w razie potrzeby zresetuj pompę. Jeśli podejrzewasz, że uszkodzenie może obejmować większy obszar albo jest bardziej zaawansowane, nie zwlekaj i skontaktuj się z serwisem, aby uniknąć większych awarii.

  1. Wadliwy termostat lub czujnik temperatury

Jeśli termostat lub czujnik temperatury nie działają prawidłowo, zmywarka może nie być w stanie zakończyć programu, ponieważ nie może we właściwy sposób monitorować lub regulować temperatury wody.

Termostat lub czujnik temperatury mogą wymagać kalibracji albo wymiany. Jest to zadanie dla profesjonalisty, więc możliwie szybko zgłoś problem do autoryzowanego serwisu.

  1. Problem z elektroniką

Uszkodzenia elektroniczne mogą również powodować, że zmywarka nie kończy programu. Może to mieć związek z przepięciami, wilgocią lub awarią modułu sterującego.

Sprawdź, czy na panelu sterowania nie występują żadne kody błędów. W przypadku wątpliwości najlepiej jest wezwać serwisanta, który sprawdzi układ elektroniczny i ewentualnie wymieni uszkodzone komponenty.

  1. Zbyt dużo piany w zmywarce

Używanie nieodpowiedniego środka czyszczącego lub nadmierna ilość detergentu może skutkować wytworzeniem nadmiernej ilości piany, która zakłóca działanie czujników i programów zmywarki.

Upewnij się, że używasz środków przeznaczonych specjalnie do zmywarek i stosujesz się do zaleceń producenta. Jeśli problem wystąpi ponownie, po zmianie środka czyszczącego, spróbuj wrócić do poprzedniego produktu lub dostosuj jego ilość. Dodatkowo możesz przeprowadzić cykl płukania bez naczyń, aby usunąć nadmiar piany z urządzenia.

Podsumowanie

Każda z wymienionych wyżej przyczyn może niezależnie lub w kombinacji z innymi czynnikami prowadzić do tego, że zmywarka nie kończy programu. Warto więc systematycznie sprawdzać stan techniczny urządzenia, aby szybko reagować i eliminować potencjalne źródła problemów, zapewniając tym samym bardziej efektywną pracę zmywarki. 

W przypadku poważniejszych awarii nie należy podejmować się naprawy na własną rękę — trzeba jak najszybciej zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego specjalisty i autoryzowanego serwisu. Jeśli masz problem z innymi sprzętami AGD, może zainteresować Cię nasz artykuł o tym, dlaczego lodówka się nie wyłącza lub najczęstszych przyczynach usterek odkurzacza

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium